23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.
Annonse
Annonse

De bygger den grønne framtida

Elektriker-lærling Elisabet Aven Langeland og elektriker Lisa Marie Mo hjelper til å gjøre norske fjorder grønne gjennom Havyard Group’s rekordmange ferjer.
Annonse

- Vi er en del av framtiden, sier de to kvinnene, som har sitt daglige virke ved verftet og er dermed i Havyard Gruppens front når det gjelder å utvikle grønne ferjer.

Langeland har arbeidet som lærling hos Havyard Ship Technology i litt mer enn et år, og har i den perioden jobbet primært med batteridrevne ferjer. Mo flyttet tilbake til Sunnfjord fra Bergen sist sommer, og har også de siste månedene jobbet med batteri-drevne ferjer.

Annonse

- Dette er både interessant, utfordrende og veldig spennende, sier de to.

Havyard Ship Technology feirer i år sitt 100-årsjubileum. Selskapet startet som et verft som satset på nettopp ferjer. Nylig overleverte verftet sitt 136. bygde fartøy - denne gang til Fjord 1. Den batteridrevne ferja skal gå mellom Hareid og Sulesund i Møre og Romsdal. Ferja er den første av tre nye ferjer som skal leveres til Fjord 1 i løpet av vinteren. Dette er samtidig den første ferje-serien av 12 som Havyard Group utvikler, designer og bygger.

Annonse

Adm. dir. i Havyard Group, Gei Johan Bakke, sier at med disse ferjene, har man klart å bygge ferjer med svært lavt energiutslipp.

Annonse
Annonse
Annonse

Kilde: Havyard Gorup

Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.056|instance-web01