Fiskeridirektoratet fattet i går tre vedtak med svar på søknader om utviklingstillatelser. Nordlaks Oppdrett har fått tilsagn om 10 utviklingstillatelser til realisering av sitt Havfarm-prosjekt. Blom Fiskeoppdrett og Lerow fikk avslag på sine søknader.
Det vakte oppsikt, da NSK Design i en pressemelding i fjor beskrev Havfarm-prosjektet, fordi prosjektet slik det forelå på tegnebrettet ville bli verdens lengste skip.
Havfarmen er et 430 meter langt og 54 meter bredt oppdrettsskip, som er designet av NSK Ship Design i samarbeid med Nordlaks.
Verdens største cruiseskip er til sammenligning 360 meter lang.
Havfarmen er ment å ligge på svai i havgapet, forankret i bunnen med teknologiske løsninger fra offshoreindustrien, og vil ha en kapasitet på 10.000 tonn laks – over 2 millioner fisk.
Til sammenligning slakter Nordlaks-slakteriet på Børøya 70.000 tonn i året. Anleggene vil tåle ti meters signifikant bølgehøyde og kan heves fire meter i uvær. Selve havfarmen vil stikke ti meter ned i sjøen.