23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Havila-sjefen på 85 overlater ledelsen av selskapet til barna sine

Per Sævik fyller 85 år – overlater ledelsen av Havilagruppen til neste generasjon.

– Man må forstå egne begrensninger. Jeg har tre etterkommere som alle er aktive i virksomheten og har bedre forutsetninger for å ta selskapet videre enn jeg noen gang har hatt, uttaler 85 år gamle Sævik.

Fra årsskiftet blir Vegard Sævik daglig leder i Havila Holding, Njål Sævik fortsetter som styreleder og har ansvar for offshore-aktivitetene, mens Hege Sævik får ansvar for satsingen innen reiseliv.

Seks tiår med verdiskaping

Sævik har vært en sentral aktør i norsk maritim næring gjennom mer enn seksti år som industribygger, politisk aktør og reder.
– Jeg har alltid vært drevet av ønsket om å skape noe som varer, for familie, lokalsamfunn og kysten, sier han.

Havilagruppen har i dag virksomhet i flere segmenter i Norge og på Færøyene. I 2024 passerte omsetningen tre milliarder kroner, og konsernet har rundt 1.500 ansatte.

Sævik har tidligere vært ordfører i Herøy, stortingsrepresentant for KrF og hatt sentrale verv i Rederiforbundet, Fiskebåtredernes Forbund, Maritimt Forum og Helse Midt-Norge. I 2012 ble han utnevnt til ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden.

En pådriver for aktivitet langs kysten

Sævik har bygget opp selskaper innen fiskeri, maritim industri, offshore og reiseliv, og har gjennom hele karrieren vært opptatt av lokalt eierskap og arbeidsplasser langs kysten. Troen og engasjementet i kirkelig arbeid har også vært en viktig del av hans liv.

Utfordringer har aldri stoppet Sævik, enten det har gjeldt finanskriser eller nye markeder. Som 75-åring gikk han for første gang inn i reiselivsnæringen.

- Motgang gir styrke

– Man må prøve, også når det er nytt. Motgang gir styrke, og man kan reise seg igjen hvis man står sammen og holder fast ved verdiene sine, sier han.

Havila har utviklet seg fra fiskeri til offshore, eiendom, transport og reiseliv. Sævik har blant annet vært sentral i utviklingen av offshore-klyngen på Sunnmøre og etableringen av Havila Kystruten.

Klar kurs videre

– Alt har sin tid, og jeg ønsker ikke å konkurrere i hvem som holder ut lengst, sier Sævik.

Barna Njål, Hege og Vegard har lenge vært involvert i konsernets virksomhet og vil videreføre Havilagruppens verdier og retning. De takker faren for innsatsen gjennom et helt liv, og gleder seg over at han fortsatt vil følge opp engasjementet på Færøyene.

Havilagruppen

  • Etablert: Havilagruppen har sine røtter tilbake til virksomheten Per Sævik bygde opp fra 1960-tallet innen fiskeri og maritim industri. Konsernstrukturen har utviklet seg gradvis med etablering av selskaper innen offshore, shipping, transport og reiseliv.
  • Kjerneområder: Offshore-rederidrift, shipping og transport reiseliv (Havila Kystruten), eiendom og investeringer
  • Aktivitet både i Norge og på Færøyene
  • Omsetning: Over tre milliarder kroner i 2024.
  • Ansatte: Rundt 1.500 medarbeidere på tvers av segmenter.

Per Sævik

  • Grunnlegger og mangeårig daglig leder for Havilagruppen.
  • Har bygget virksomhet gjennom mer enn seks tiår innen fiskeri, maritim industri, offshore og reiseliv.
  • Har vært ordfører i Herøy, stortingsrepresentant for KrF og hatt sentrale verv i maritim næring.
  • Ble utnevnt til ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden for sin innsats i skipsfartsnæringen.
  • Overlot roret til neste generasjon da han fylte 85 år, men følger fortsatt opp konsernets engasjement på Færøyene.


Følg Metal Supply på LinkedIn eller Facebook også

Nytt om navn Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|