Statnetts transportteam var godt forberedt på skarpe svinger, bratt stigning, tunneler og smale bruer da de skulle frakte to transformatorer på 229 tonn hver fra Hylen til Saurdal transformatorstasjon i Suldal kommune.
Tøff transportrute
— For oss i transportmiljøet så har vi en felles oppfatning om at det blir ikke så mye tøffere transportrute enn dette. Det er ca. fem kilometer med 10-12 prosent stigning som gjør det tungt for utstyret som får kontinuerlig høy belastning, sier Frode Løver Bakke i Statnett, arbeidsleder for transporten 31. juli og 1. oktober.
Statnett
Begge transformatorene kom trygt frem til Saurdal hele veien fra Sør-Korea. Disse vil erstatte to 40 år gamle transformatorer som Statnett skifter ut for å opprettholde sikker strømforsyning.
To transformatortransporter til i år
Med skyvebiler og trekkbiler, hengere og følgebiler, var det en godt koordinert innsats fra Statnetts transportteam. Statens Vegvesen og Politiet bisto under begge transportene.
I år har Statnett gjennomført 12 transformatortransporter på norske veier.
Kilde: Statnett