23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.
Annonse
Annonse

Ammoniakklekkasje: Serviceoppdrag i sveisehall gikk galt

Det ble full evakuering fra hallen til Lofoten Sveiseindustri mandag.
Annonse

Ammoniakk lakk ut fra kjøleanlegget til en båt det ble utført serviceoppdrag på.

Det var firmaet Tempia AS, som sto for gjennomføringen av serviceoppdraget på båten som lå i hallen til Lofoten Sveiseindustri i Svolvær.

Rørventil var ikke tett

Lofotposten skriver at båten bruker ammoniakk i kjøleanlegget, og det var ammoniakk som lakk ut fra et rør, som ikke var tett.

Annonse

- Ventilene ble stengt under arbeidet med å kutte et rør, men en ventil holdt ikke tett. Man hører og kjenner lekkasjen med en gang, og da var det bare å få evakuert båten, og komme seg ut, sier daglig leder i Tempia, Mathias Ingebrigtsen. Selskapet er spesialister innen kuldeteknikk.

Annonse

Fire arbeidere ble sendt til sykehus, men ble skrevet ut senere på dagen etter å ha blitt sjekket at alt sto bra til.

Ingebrigtsen sier til lokalavisa at han er glad for at ingen av de som var om bord i båten da lekkasjen startet, ikke ble alvorlig skadet.

Annonse

Kan være livsfarlig

Ammoniakk, som har en stikkende lukt, kan nemlig være livsfarlig å få i seg.

- Ammoniakk i seg selv er et naturlig kuldemedium. Men en giftig gass i høye konsentrasjoner. Den forsvinner og det er ikke farlig nå for annet personell som skal inn, avslutter den daglige lederen i Tempia.

Annonse

Kilde: Lofotposten

Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|