23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.
Annonse
Annonse

Nammo-våpen kan være i bruk i Gaza

Ved Nammos fabrikk i USA kan det være produsert våpen som er i bruk under krigen i Gaza.
Annonse

Det er Klassekampen som melder at USA har solgt våpnene til Israel.

Ifølge NTB skriver avisa at våpen som er produsert ved Nammos fabrikk i amerikanske Arizona. 

Norsk produsent

Nammo er som kjent en norsk ammunisjons- og våpenprodusent, som har fabrikker i mange forskjellige land, deriblant USA.

Annonse

Det skal være snakk om rakettkastere av typen M141. Selv om våpnene er produsert i USA, er det gjort ved norske Nammos fabrikk i Arizona.

Avisa skriver at USA har sendt 1800 slike rakettkastere til Israel.

Annonse

Informasjonsdirektør Thorstein Korsvold i Nammo bekrefter at de har levert våpensystemene, som er produsert på selskapets fabrikk i Arizona, til USAs forsvar.

Annonse

Ikke norsk ansvar

Men han legger til og presiserer at den amerikanske virvirksomheten til selskapet er underlagt amerikansk lov og eksportkontroll. Det betyr at det ikke er Norge som bestemmer hvor våpnene kan bli brukt.

Annonse

For en tid tilbake var det hengt opp plakater i Oslo der Nammo og Kongsberg Gruppen ble påstått å «bidra med våpen til folkemordet i Gaza».

Annonse

Kilde: Klassekampen NTB

Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|