Solid ingeniørkompetanse for sikre og smarte løfteløsninger
Hos Westcon Løfteteknikk (WCL) står ingeniørkompetansen sentralt i arbeidet med å utvikle sikre og praktiske løfteløsninger. Her møtes teori og praksis i alt fra beregning og design til rådgivning, dokumentasjon og sertifisering.
– Vi jobber med hele spekteret av løft og materialhåndtering, fra de minste detaljene i en tegning til store prosjekter offshore. Målet er alltid det samme: trygge, effektive og smarte løsninger som fungerer i praksis, forteller Daniel Blom, team lead for ingeniørene ved avd. Haugesund i WCL.
Samarbeid med verft og industribedrifter
Avdelingen har lang erfaring fra både onshore- og offshore-prosjekter. Ofte skjer samarbeidet tett med lokale verft, der teamet beregner og tegner løftesett til ulike strukturer som skal håndteres og installeres.
Slike prosjekter krever nøyaktighet, dokumentasjon og forståelse for både konstruksjon og operasjon. I tillegg er det en fordel å kjenne bransjen godt, da spesielt offshore-prosjekter og den maritime bransjen generelt har høye krav til kvalitet og dokumentasjon.
I tillegg bistår avdelingen industribedrifter i regionen med design og tegninger av kranbaner og løftepunkter. Det bidrar ikke bare til tryggere arbeidsprosesser, men også til å styrke lokal verdiskaping gjennom teknisk kvalitet og presise løsninger.
Langtidsprosjekt for internasjonalt energiselskap
For tiden er ingeniøravdelingen involvert i et langtidsprosjekt for et internasjonalt energiselskap, der de utvikler materialhåndteringsplanen for en FPSO (Floating Production Storage and Offloading). Her planlegger de løft, transport og plassering av utstyr – et arbeid som krever tett samspill mellom ingeniørfag, logistikk og sikkerhet.
– Dette er et omfattende prosjekt der alle detaljer teller. God kommunikasjon mellom fagområdene er avgjørende for å skape helhetlige løsninger som både er sikre og effektive, forteller Stine Atillo Tveit, ingeniør i WCL.
Rådgivning og problemløsning
Avdelingen fungerer også som et sentralt kontaktpunkt for mange bedrifter når det gjelder løfterelaterte spørsmål. Her får kundene teknisk støtte, rådgivning og beregninger, enten det gjelder daglige utfordringer eller mer spesialtilpassede prosjekter.
– Mange kontakter oss med konkrete spørsmål eller idéer, og så finner vi løsningen sammen. Det er givende å bidra med kunnskap som gjør arbeidsdagen tryggere for kundene våre, forteller Amund Sunde, senioringeniør i WCL.
Et godt eksempel på dette er prosjektet der teamet designet og beregnet en transportkorg som løftes med helikopter. Løsningen gjør det mulig å frakte utstyr til vanskelig tilgjengelige steder, blant annet fjelltopper.
Kvalitet testet i praksis
Som en del av satsingen på kvalitet og sikkerhet har avdelingen gjennomført testing og sertifisering av lifter godkjent for offshore bruk. Dette innebærer grundige tester for å dokumentere at utstyret tåler de belastningene og bevegelsene som oppstår under krevende forhold til havs.
De utfører også beregning av løftesett, testløft og veiing av utstyr, blant annet gangveier som skal brukes offshore. Ved hjelp av kranene på verkstedet får de verifisert at alt er korrekt beregnet, og at lasten henger rett under løft – før løsningen tas i bruk.
– Vi liker å teste alt vi gjør i praksis. Da ser vi om beregningene stemmer med virkeligheten, og det gir både oss og kunden ekstra trygghet, sier Trygve Bjerke Ertenstein, faglig leder og Engineering manager i WCL.
Trygge løft – trygge kunder
Gjennom alle prosjekter, store som små, er målet tydelig: å levere sikre, effektive og innovative løsninger som gir kundene trygghet i løfteoperasjoner og bidrar til en mer robust og bærekraftig industri. På tvers av avdelingene og lokasjonene til WCL jobber ingeniørene med å lever sikkerhet, presisjon og kvalitet.
– Sikkerhet, presisjon og kvalitet er selve kjernen i alt vi gjør. Det er det som definerer oss, og det som gjør at kundene vet de kan stole på oss, avslutter Daniel.