23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Hydro Høyanger blir pilotprosjekt for resirkulering

Hydro utvikler metoder for å resirkulere aluminium direkte i produksjonen av primæraluminium ved de norske aluminiumverkene, noe som både vil ytterligere redusere det bransjeledende klimafotavtrykket fra primæraluminium og øke produksjonen ved bruk av skrap.

– Dette vil gjøre det mulig for oss å tilby våre mest klimabevisste kunder et nytt og enda bedre alternativ i deres innsats for mer bærekraftige løsninger, sier Sæter.

Lavkarbon sirkulæraluminium

Ettersom Hydros aluminiumproduksjon i Norge er basert på fornybar kraft, er det gjennomsnittlige CO2-fotavtrykket allerede kun 25 prosent av det globale gjennomsnittet og tilgjengelig for kunder gjennom merkevaren Hydro REDUXA  – sertifisert primæraluminium med lavt karbonfotavtrykk. Introduksjonen av forbrukerskrap i produksjonen av primæraluminium vil forbedre fotavtrykket ytterligere.

Hydro Ola Sæter

PRIMÆRPRODUKSJON: Ola Sæter er leder for Hydros primærproduksjon. FOTO: NILS VIBE-RHEYRMER/HYDRO

– I Norge har vi kompetansen, ferdighetene og den brede teknologiske forståelsen som er nødvendig for å være ledende innen vår globale industri, og for å drive frem utviklingen av sirkulære løsninger for den sirkulære økonomien og dermed kombinere lønnsomhet og bærekraft, sier Sæter.

Hydro produserer primæraluminium basert på fornybar kraft ved fem verk i Norge. Dette representerer en årlig kapasitet på rundt 1,2 millioner tonn av Hydros globale primærproduksjon på litt over 2 millioner tonn per år. Fra selskapets nettverk av resirkuleringsanlegg produserer Hydro allerede Hydro CIRCAL, som inneholder minimum 75 prosent resirkulert forbrukerskrap.

 

Kilde: Pressemelding fra Hydro

BREAKING
{{ article.headline }}
0.13