23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Daikin kjøper opp dirstributøren Friganor

Daikin Europe N.V. kjøper 100 prosent av aksjene i selskapets norske distributør, Friganor.

Med dette mener merkevare-selskapet at de styrker sin tilstedeværelse i det norske markedet ytterligere. Daikin er et verdensledende selskap innen varme-, klimaanlegg og ventilasjon. Oppkjøpet kommer fram i en pressemelding fra selskapet.

Siden 1986 har Friganor AS har solgt Daikins produkter i Norge, og har gjennom teknisk kompetanse og tydelig kundefokus, oppnådd et godt fotfeste i det norske markedet. Friganor AS har spilt en avgjørende rolle i oppbyggingen og utviklingen av et sterkt landsdekkende forhandlernettverk i Norge.

På lik linje med veksten i den norske økonomien, har markedet for Daikins produkter ekspandert de siste årene, og vil fortsette å vokse på bakgrunn av økt etterspørsel etter varme- og klimaanlegg med lav GWP.

- Vi er stolte over å ha vært Daikins eneimportør i Norge i over 30 år. Gjennom denne perioden har vi bygget et fantastisk team, og Friganor har oppnådd anseelse i markedet som et profesjonelt selskap med høy teknisk kompetanse. Vi har imidlertid innsett at det er noen begrensinger for videre ekspansjon ved å være et familieeid selskap, sier daglig leder i Friganor AS, Fredrik Engh i en kommentar til oppkjøpet.

FORNØYD: Daglig leder i Friganor, Fredrik Engh. FOTO: FRIGANOR

Han sier videre at på samme tid har Daikin vist seg å være et satsningsvillig og innovativt selskap med en sterk økonomi. Ved å være en del av Daikin gruppen, som er verdens største leverandør av høykvalitets varmepumper og klimaanlegg, kan Friganor fortsette sin strategi for å oppnå den markedsposisjonen som Daikin fortjener i Norge.

- Samtidig som vi tar vare på de kvaliteter som har gjort Friganor helt unikt, sier han.

- Jeg er stolt over å kunne innlemme en så verdifull partner i Daikin-familien. For å styrke vårt skandinaviske fundament er dette et viktig steg videre for Daikin, og det er motiverende at vi bygger videre på ekspertisen og kompetansen til de ansatte i Friganor AS, sier viseadministrerende direktør i Daikin Europe N.V., Toshitaka Tsubouchi i en pressemelding.

Han mener det er betryggende at Fredrik Engh vil fortsette arbeidet med å lede Daikin Norge. -Vi ser frem til å jobbe sammen med ham og hans team for å utvikle kreative løsninger og videre vekst for selskapet, avslutter Tsubouchi.

 

Kilde: Pressemelding fra Daikin

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web01