23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Rekordsalg av norske våpen

Norge eksporterte i fjor våpen for 3,4 milliarder kroner, nær 1,5 milliarder mer enn året før. Oman alene kjøpte for 1 milliard.

Forrige toppår for norsk våpeneksport var 2009 da eksportverdien var på 3,1 milliarder kroner, viser en fersk rapport fra Statistisk sentralbyrå.

Tallgrunnlaget for analysen baserer seg på tollvesenets utførselsdeklarasjoner og tar for seg militære våpen med unntak av krigsfartøy og kampfly.

Oman størst importør

Drøyt halvparten av eksporten går til andre Nato-land, men en stor avtale som Oman inngikk med Kongsberg i 2014, slo inn for fullt i fjor. Det lille landet med bare fire millioner innbyggere er i ferd med å bygge opp et omfattende luftvern. I den sammenheng utgjør norske leveranser en betydelig andel.

– Oman er dermed største importør av norske våpen i 2017 blant alle land, 357 millioner mer enn USA som de siste årene har vært det største markedet for norsk våpeneksport, skriver SSB.

Fakta om norsk våpeneksport

Disse fem landene kjøpte flest våpen fra Norge i 2017 (2016 i parentes), ifølge tolldeklarasjoner.

Oman: 1,01 milliarder kroner (16.000 kroner)

USA: 655,3 millioner kroner (733 millioner)

Polen: 382,5 millioner kroner (52 millioner)

Storbritannia: 208,3 millioner (78,8 millioner)

Malaysia: 118,9 millioner kroner (3,5 millioner)

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03