23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Trekker seg ut av Myanmar

Statoil har trukket seg ut av Myanmar fordi oljekonsernet mener at det ikke vil finne drivverdige funn der.

– Vi har tatt en beslutning om å gå ut av den lisensen vi har i Myanmar, AD 10 som den heter, etter å ha gjennomført en rekke studier. Basert på de dataene vi har, tror vi det er små muligheter til å gjøre et kommersielt funn der, forteller Statoil-talsmann Erik Haaland til

Dagens Næringsliv

.

Åpnet flere leteområder i 2014

Oljeselskapet gikk inn i Myanmar i 2014 da landet åpnet flere leteområder utenfor kysten, og det oppsto en politisk oppmykning som brakte fredsprisvinner Aung San Suu Kyi ut av husarrest.

Beslutningen om å trekke seg ut, kommer før en såkalt «drill-or-drop»-tidsfrist som myndighetene satte i mars i år. «Drill-or-drop» betyr at oljeselskapene enten må gå videre med planene for lete-lisensene sine, eller levere dem tilbake.

Ikke uvanlig skritt

Haaland sier det ikke er noen dramatikk i beslutningen. Statoil har i de siste årene fulgt en strategi om at selskapet både skal gå tidlig inn i nye oljeområder, men også være klar til å kaste kortene tidlig. Bare siden 2014 har Statoil entret sju nye land og forlatt tre.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141