Nexans konsernledelse i Paris la i juni frem et omstruktureringsprosjekt som blant annet vil medføre nedleggelse av Nexans’ fabrikker i Namsos og på Karmøy i løpet av 2. kvartal 2016.
Blir omstruktureringsprosjektet vedtatt betyr det at produksjonen foreslås flyttet til de gjenværende fabrikkene i Europa for at Nexans kan bevare konkurransekraften og sikre sin posisjon i Europa.
Omstrukureringen vil innebære at 100 stillinger faller bort; 65 i Namsos og 35 på Karmøy. Derutover vil cirka 20 stillinger i Norge falle bort i forbindelse med en effektivisering av støttefunksjonene.
Nexans’ logistikksenter på Langhus vil derimot kunne se frem til å bli styrket etter omstruktureringen.
Styret i Nexans Norway godkjente i går den foreslåtte omstrukturering av aktivitetene i Norge, selv om styremedlemmene som er valgt av de ansatte stemte imot forslaget. Det opplyser selskapet i en melding.
Styrevedtaket er betinget av at omstruktureringsprosjektet blir endelig godkjent av konsernledelsen i Nexans.
Dette vil ventelig skje i løpet av desember.
Namsosfabrikken ble etablert i 1978 og har om lag 65 ansatte. Produksjon: Mellomspent og høyspent kabler fra 12 kV-145 kV.
