23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Strid om fisketeknologi avgjøres i retten

Oppfinner saksøker skipsdesignfirma samt en fiskebåtreder for ulovlig kopiering av fisketeknologi.

I går møtte daglig leder i Delitek AS, Asbjørn Larsen, i Oslo Tingrett. Larsen har saksøkt skipsrederen Mikal Solhaug i Finnmark samt skipsdesignfirmaet Seacon for ulovlig kopiering av en patentert oppfinnelse, skriver Teknisk Ukeblad.

Oppfinneren mener at hans nyutviklede teknologi for å automatisk håndtere fisk under linefiske er blitt urettmessig brukt i det nye fiskefartøyet MS «M. Solhaug», som er tegnet av skipsdesignfirmaet Seacon og bygget av fiskebåtreder Mikal Solhaug.

Larsen, som er daglig leder og deleier i fiskeutstyrsleverandøren Delitek, krever to millioner i erstatning for patentinngrep.

– Saken gjelder krav om lisens som følge av krenkelse av patentet, skriver oppfinnerens advokat Rune Nordengen i advokatfirmaet Bull & Co i en epost til Teknisk Ukeblad og legger til at Seacon AS ifølge saksøker bidro med å prosjektere implementeringen av patentets løsning i skipet.

Fiskerigründer Mikal Solhaug, som har investert 100 millioner kroner i den nye fiskebåten, mener på sin side at retten må kjenne patentet til Larsen ugyldig fordi det mangler både nyhet og oppfinnelseshøyde, skriver Teknisk Ukeblad.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.127|