23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Kleven skal bygge spesialfartøy for utvinning av diamanter

Kleven har inngått kontrakt med De Beers Marine Namibia om bygging av et 112 meter langt spesialskip for gruvedrift på havbunnen.

De Beers er verdens største diamantselskap, og har 125 års erfaring innen utvinning og handel med diamanter. De driver også en rekke svært eksklusive forretninger verden over.

Fartøyet er av typen MT 6022 fra Marin Teknikk. Dette er i utgangspunktet en velprøvd design for offshore konstruksjonsfartøy, men fartøyet vil bli utstyrt med et bredt spekter av spesialutstyr.

- Gruvedrift på havbunnen er et nytt segment for Kleven, og vi ser fram til å jobbe nært sammen med De Beers og Marin Teknikk for å skape et nøye tilpasset spesialfartøy til dette formålet. Vi har i samarbeid med Marin Teknikk utviklet og bygget mange prototyper, og vår erfaring og ekspertise fra offshoresegmentet kombinert med De Beers sin kompetanse og strategi har ført til utviklingen av dette unike fartøyet, sier Ståle Rasmussen, konsernsjef i Kleven.

Kontrakten er delt i to separate faser, med et forbehold om endelig bygge-godkjennelse i løpet av første kvartal 2015.

Fartøyet skal leverast fra Kleven Verft sommeren 2016. Kleven har nå 18 fartøy i ordreboka, med en samlet verdi

på rundt 12 milliarder kroner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03