Den største nyvinningen er at varmforsinking inkluderes i egen produksjon og bearbeiding. Varmforsinkingen vil foregå med norsk teknologi; Østfoldbedriften C.H.Evensen industriovner er verdensledende på denne typen løsninger, skriver Pretec i en melding.
Fra tidligere har Pretec en fabrikk på cirka 9300 kvadratmeter, der det blant annet står et topp moderne pulverlakkanlegg med sprøyteutstyr fra sveitsiske Gema, og flere gjengemaskiner fra danske Akea. Dagens fabrikk ble åpnet så sent som i 2010, men har allerede vist seg å være for liten til det volumet som skal håndteres.
I 2013 ble det pulverlakkert rundt 6 000 tonn stål i fabrikken; mest produkter for levering gjennom søsterselskapene i Norden, men også en del leieproduksjon. Blant annet er store deler av rekkverket til den nye Hardangerbrua lakkert hos oss.
Pretec China er et heleid datterselskap av 100% norske Pretec Group AS. Fabrikken er lokalisert i Haining, en by som ligger omtrent to timers kjøring fra Shanghai. Bedriften er sertifisert i henhold til både ISO 9001 og den nye CE-standarden EN 1090, slik at alle lastbærende ståldetaljer kan CE-merkes i tråd med de nye kravene som ble gjort gjeldende fra 01.07.14.
• Antall ansatte: ca. 75
• Areal gammel fabrikk: 9 300m2
• Areal ny fabrikk: 17 400m2
• Forventet produksjonsstart: Våren 2016