Selskapet vurderer å nedbemanne med mellom 10 og 15 ansatte, samtidig som omtrent like mange kan bli permittert fra produksjonen.
Ledelsen frykter at den svake markedssituasjonen kan fortsette inn i 2027.
Allmøte i går
De ansatte ved Benteler Automotive på Raufoss ble orientert om situasjonen på et allmøte torsdag 3. september, skriver Oppland Arbeiderblad (OA).
AnnonseBakgrunnen er lavere aktivitet i bilindustrien. Benteler opplyser at etterspørselen har falt, og selskapet forbereder seg på at markedet kan forbli krevende også neste år.
Starter drøftinger om bemanningen
Ledelsen har derfor startet en gjennomgang av kostnadene ved fabrikken i Raufoss Industripark. Samtidig er det innledet drøftinger med representanter for de ansatte.
Foreløpig anslår selskapet at mellom 10 og 15 ansatte kan bli berørt av nedbemanning. I tillegg vurderes permittering av omtrent like mange medarbeidere i produksjonen.
AnnonsePermitteringene skal gi Benteler mulighet til å hente ansatte tilbake dersom produksjonsvolumene øker igjen.
Selskapet opplyser at naturlig avgang og muligheten for å fylle andre ledige stillinger vil bli vurdert for å begrense konsekvensene.
Frykter svak etterspørsel inn i 2027
Utviklingen kommer i en periode med press på deler av den internasjonale bilindustrien. For Benteler betyr lavere etterspørsel at fabrikken må tilpasse kapasitet og kostnader til et svakere marked.
AnnonseSelskapet understreker samtidig at det fortsatt har tro på den langsiktige virksomheten på Raufoss.
Produksjonssjef Per Dale ønsker ifølge Oppland Arbeiderblad ikke å kommentere situasjonen utover informasjonen selskapet allerede har gitt.
Investerte stort i nytt støperi
Bemanningskuttene kommer mindre enn ett år etter at Benteler åpnet et nytt støperi på Raufoss. Anlegget er på 4.500 kvadratmeter og innebar investeringer i hundremillionersklassen.
AnnonseOmtrent 45 millioner kroner ble brukt på nytt produksjonsutstyr. Investeringen skulle blant annet gjøre det mulig å møte strengere krav til bruk av resirkulert aluminium og redusere utslippene fra produksjonen.
Anlegget er også bygget for å utnytte spillvarme, som kan brukes videre i Raufoss Industripark.
Benteler Automotive Raufoss AS
- Etablert: Dagens Benteler Automotive Raufoss AS ble stiftet i 2009. Bilkomponentvirksomheten på Raufoss har imidlertid røtter tilbake til Raufoss Automotive, som ble skilt ut fra Raufoss-konsernet i 1995 og senere overtatt av Hydro.
- Eierskap: Heleiet av Benteler International AG og en del av det østerrikske Benteler-konsernet, med hovedkontor i Salzburg.
- Produksjon: Støper, ekstruderer, former og maskinbearbeider aluminium. Virksomheten produserer blant annet aluminiumsbaserte komponenter og halvfabrikata.
- Marked: Produksjonen på Raufoss er først og fremst rettet mot den globale bilindustrien, samt annen transportindustri. Raufoss er et teknologisk tyngdepunkt for Bentelers aluminiumproduksjon.
- Ansatte: 494 registrerte ansatte per august 2026.
- Omsetning: Driftsinntektene var 2,786 milliarder kroner i 2025, opp fra 2,531 milliarder kroner året før.
- Lokalisering: Holder til i Raufoss Industripark i Vestre Toten kommune.


