KA konsoliderer virksomheten i Kina og samler produksjon og teknologiutvikling i Wuxi. Det opplyste selskapet i en pressemelding onsdag.
– China remains a key strategic market for KA, skriver selskapet.
Som del av omorganiseringen fases virksomheten i Shanghai og Shiyan ut. Produksjonslinjer og støttefunksjoner flyttes til Wuxi, og prosessen skal etter planen være fullført innen 30. mai - altså denne uken.
AnnonseHvorfor dette da?
Kongsberg Automotive har de siste årene gjennomført flere strategiske grep knyttet til elektrifisering og autonom teknologi.
I august 2025 kjøpte selskapet de resterende 75 prosentene i svenske Chassis Autonomy SBA AB for å styrke satsingen på steer-by-wire-teknologi for elektriske og autonome kjøretøy. KA beskrev oppkjøpet som et ledd i å posisjonere seg for langsiktig vekst i markedet for elektriske og autonome kjøretøy.
Selskapet uttalte samtidig at markedet for steer-by-wire-teknologi kan vokse til 3,5 milliarder euro innen 2035. Og er et sannsynlig bakteppe for at KA nå styrker og effektiviserer produksjons- og teknologimiljøene i Kina.
Selskapet opplyser også at den juridiske enheten Kongsberg Automotive Morse Shanghai (KAMS) vil bli avregistrert etter gjennomføringen.
AnnonseKA viser til at selskapet i 2025 kjøpte de resterende eierandelene i KAMS, noe som ifølge selskapet styrket kontrollen og fleksibiliteten i Kina-operasjonene.
AnnonseKongsberg Automotive leverer teknologi til den globale kjøretøyindustrien, blant annet innen fører- og bevegelseskontroll, væskesystemer og industrielle grensesnitt.
Annonse
