23948sdkhjf
Logg inn eller opprett et abonnement for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.
Annonse
Annonse

Metallbedriften X-Tech AS på Stokmarknes konkurs

Selskapet har hatt kraftig underskudd, svak likviditet og negative egenkapital-tall, og meldte nylig oppbud. 
Annonse

X-Tech AS på Stokmarknes i Hadsel er en nordnorsk verksted- og produktbedrift innen metallbearbeiding. Bedriften hadde 27,7 millioner kroner i driftsinntekter i 2024 og 21 ansatte registrert i Aa-registeret. 

Selskapet har markedsført seg med både mekanisk produksjon og utvikling av egne produkter, og har blant annet presentert løsninger rettet mot fiskeindustri og industriell drift, i tillegg til service- og vedlikeholdsoppdrag.

Annonse

På selskapets nettsider (som ikke lenger er aktiv) beskrives virksomheten blant annet som service og vedlikehold av elektromotorer og generatorer, både i verksted og ute i felt, samt vibrasjonsmåling og analyse.

Konkursen ble åpnet 5. mars 2026 ved Midtre Hålogaland tingrett. Bostyrer er advokat Tom Ovesen i Harstad, og kreditorene er gitt frist til 8. april 2026 for å melde krav i boet. Første skiftesamling er berammet til 30. april 2026 klokken 09.00 i tingretten på Sortland.

Annonse

X-Tech AS ble stiftet i 2022 og er registrert i NACE-bransje 25.530, bearbeiding av metaller. Regnskapstallene viser en brå knekk i lønnsomheten fra 2023 til 2024. 

Driftsinntektene økte fra 24,9 millioner kroner i 2023 til 27,7 millioner i 2024, men driftsresultatet snudde samtidig til et kraftig underskudd. 

I Proff Forvalt-oversikten er det også registrert flere alvorlige merknader knyttet til 2024, blant annet at kortsiktig gjeldsandel overstiger 90 prosent, at selskapets aksjekapital er tapt, og at det forelå vesentlig usikkerhet om fortsatt drift. 

Annonse

Metal Supply har tidligere tatt kontakt med daglig leder Roy-Arne Breivik for å høre om utviklingen. Han svarte da:

- Hovedårsak til tallene i 2024 er intern uenighet om driften som har vært ødeleggende. Vi er snart i mål med tiltak for å på skuta på rett kjøl. Tallene så langt i år viser positivt resultat.

Følg Metal Supply på LinkedIn eller Facebook også

Annonse

Annonse
Konkurser nedbemanning permitteringer Se tema
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|