Oppkjøpet styrker konsernets posisjon innen sag- og skjæreteknikk for metallindustrien.
Samtidig videreføres Hesselberg som selvstendig selskap med dagens eiere på eiersiden, går det fram av en pressemelding.
Kjøpssummen er ikke oppgitt i pressemeldingen.
AnnonseBygger større fagmiljø innen sagteknikk
Med Saghuset Hesselberg inn i porteføljen utvider MGroup sitt tilbud innen sag- og skjæreteknologi, et sentralt område for metallbearbeidende industri. Selskapet leverer blant annet båndsagblader, sirkelsagblader samt bånd- og sirkelsagmaskiner til kunder over hele landet.
Oppkjøpet innebærer at Saghuset Hesselberg blir søsterselskap til blant andre P. Meidell AS, Kaspo Maskin AS og Wictus AS. Ifølge MGroup gir samlingen økt bredde i produktutvalg og sterkere teknisk støtte til industrikunder med krav til presisjon, kapasitet og driftssikkerhet.
AnnonseVidereføres med samme eiere og ledelse
Saghuset Hesselberg videreføres som eget selskap under MGroup Holding. Terje og Jarl Hesselberg beholder eierskap gjennom holdingselskapet og fortsetter sitt engasjement i virksomheten.
Bedriften er en leverandør til blant annet mekaniske industri.
– Vi har samarbeidet med flere av selskapene i gruppen over tid. Det gir trygghet å gå inn i en struktur som er langsiktig og industrielt orientert, sier daglig leder Terje Hesselberg.
AnnonseUtfyller Meidells leveranser
For P. Meidell, som allerede er en del av MGroup, betyr oppkjøpet økt tyngde innen et spesialisert fagområde.
– Sag er et kritisk førsteledd i mange produksjonsprosesser. Med Saghuset Hesselberg i samme gruppering får vi et bredere og mer helhetlig tilbud til kundene våre, sier Asgeir Bakken, daglig leder i P. Meidell AS.
Langsiktig industristrategi
MGroup er kontrollert av investeringsselskapet Axxelerator, som har en langsiktig tilnærming til eierskap i etablerte industribedrifter. Gruppen samler selskaper innen maskiner, service og tilhørende tjenester, med mål om å bygge robuste fagmiljøer og stabile leverandørkjeder til norsk industri.
AnnonseOppkjøpet av Saghuset Hesselberg føyer seg inn i denne strategien og styrker MGroups samlede posisjon innen maskin- og prosessrelaterte løsninger for metallindustrien.
Saghuset Hesselberg
- Etablert: 1994
- Lokasjon: Vøyenenga, Bærum
- Daglig leder: Terje Hesselberg
- Antall ansatte: Omtrent 6–7 ansatte ifølge selskapets egen beskrivelse
- Omsetning og økonomi:
- Omsetning 2024: om lag 20,4 millioner kroner
- Resultat (årsoverskudd) 2024: ca. 3,4 millioner kroner 21st.ai
- Produksjon og leveranser:
- Selskapet leverer sagt- og skjæretekniske produkter:
- Båndsagblader
- Sirkelsagblader
- Båndsager og sirkelsagmaskiner
- Kjøleteknisk utstyr og kjemikalier knyttet til sagbruk
- Kunder og næringer:
- Primært leveranser til metallbearbeidende industri og mekanisk industri, samt verksteder og produksjonsbedrifter med behov for presisjonskutting og sagløsninger. (Basert på produktportefølje og bransjeprofil
Nøkkeltall for Saghuset Hesselberg AS er ikke tilgjengelig på Proff.no.