23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Statkraft selger for 13,5 milliarder – vil styrke vannkraft og fornybarsatsing

Statkraft har inngått avtaler om eiendomssalg for 13,5 milliarder kroner i tredje kvartal.

Salgene omfatter fjernvarme, overføringsnett og kraftprosjekter i blant annet Canada, Peru og India, og er ledd i en ny strategi for å frigjøre kapital til videre vekst innen vannkraft, vindkraft og batterilagring.

Økning i kraftproduksjonen

Kraftproduksjonen økte til rekordhøye 15,8 TWh i kvartalet – en vekst på 2,5 TWh fra året før – men lavere kraftpriser i Nord-Norge og negative sikringseffekter bidro til svekket lønnsomhet.

Netto driftsinntekter falt til 8,0 milliarder kroner (fra 9,8), og underliggende EBITDA endte på 3,1 milliarder (ned fra 4,9). Resultatet etter skatt ble et tap på 714 millioner kroner, hovedsakelig på grunn av grunnrenteskatt og valutaeffekter.

- Jeg er fornøyd med den solide fremgangen vi har hatt med spissing av strategien i tredje kvartal. Vi har solgt en portefølje av virksomheter, våre dyktige team får nye eiere, og salgene bidrar til å redusere kompleksitet og kostnader. Vi frigjør kapital til videre lønnsom vekst i prioriterte teknologier og markeder fremover, sier konsernsjef Birgitte Ringstad Vartdal i Statkraft.

Batteriprosjekter i Chile

I Norge har Statkraft besluttet å investere i Mår kraftverk og Hyttfossdammen, samt søkt konsesjon for et nytt aggregat i Alta. I tillegg investerer selskapet i batteriprosjekter i Chile og solenergi i Peru.

– Vi spisser strategien og prioriterer lønnsom vekst i våre kjerneområder, sier konsernsjef Birgitte Ringstad Vartdal.

Følg Metal Supply på LinkedIn eller Facebook – du får nyhetene samtidig som de publiseres

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|