Ordrebøkene skrumper. Metall- og maskinindustrien i Danmark opplever en markant nedgang i ordrebeholdningen.
Ifølge ferske tall fra Danmarks Statistik vurderer mer enn halvparten av bedriftene at ordrebøkene er for små. Det er en kraftig økning fra våren 2025, da bare én av tre mente det samme, skriver vårt danske søsternettsted Metal Supply DK.
- Ordreboken er en form for framtidig sikkerhet. Når den blir tynnere, øker risikoen for at produksjonskapasiteten ikke utnyttes fullt ut, sier Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i den danske bransjeorganisasjonen Tekniq.
Hun understreker at situasjonen ikke betyr at maskinene stopper, men at marginene blir mindre og bedriftene mer utsatt for svingninger.
Her svarer Nina Lillelien i Norsk Industri om tilsvarende tallmateriale for Norge.
Handelsusikkerhet og toll
Forverringen i ordresituasjonen skjer samtidig som internasjonale handelsvilkår endrer seg raskt. Ifølge Tekniq er mange danske industribedrifter sterkt avhengige av eksport, og særlig forholdet til USA har skapt uro.
President Donald Trumps innføring av nye tollsatser på europeiske varer har gjort det dyrere for amerikanske kunder å importere produkter som inneholder stål og aluminium.
Dermed svekkes konkurranseevnen til danske produsenter. – Når tollsatser plutselig endres, blir danske varer dyrere, og usikkerheten øker. Bedriftene må forholde seg til dette hver dag, sier Berntsen.
Konsekvenser for ansatte
Utviklingen merkes også blant de ansatte. – Det er mennesker som møter opp på jobb hver dag. Hvis oppgavene uteblir, kan ikke virksomhetene bare ha folk gående uten arbeid. Det er belastende både økonomisk og menneskelig, sier Berntsen.
Likevel holder mange bedrifter fast på arbeidsstokken. Ledigheten i bransjen er fortsatt lavere enn landsgjennomsnittet, og antallet konkurser ligger stabilt. Det gir et visst tegn til robusthet.
Fakta: Tekniq Arbejdsgiverne
Dansk bransje- og arbeidsgiverorganisasjon for tekniske installasjons- og industribedrifter. Representerer over 4.000 medlemsbedrifter, og har en aktiv rolle i tariffavtaler, næringspolitikk og analyser av industrien.
Følg Metal Supply på LinkedIn eller Facebook – du får nyhetene samtidig som de publiseres