Anslaget for 2013 justeres noe ned, og utgjør nå 211,9 milliarder kroner.
Anslaget for 2013 er 31,3 milliarder kroner høyere enn tilsvarende tall for 2012, gitt i 4. kvartal 2012. Det oppgitte tallet for 2014 er 15,4 milliarder kroner høyere enn tilsvarende anslag for 2013, gitt i 4. kvartal 2012. Anslagene på nåværende tidspunkt bekrefter dermed indikasjonene fra de to foregående tellingene om en sterk vekst i investeringsnivået i 2013 og en mer dempet vekst i 2014.
Stadig økende anslag for 2014
Anslaget for 2014, målt i løpende priser, er det høyeste anslaget som er gitt siden Statistisk sentralbyrå startet investeringstellingen i 1985. Det er anslagene for investeringene til feltutbygging, rørtransport og landvirksomhet som øker sammenlignet med tilsvarende anslag for 2013, gitt i 4. kvartal 2012. For felt i drift er anslaget på samme nivå som tilsvarende estimat for 2013, gitt i 4. kvartal 2012, mens anslaget for letevirksomheten viser klar nedgang.
Investeringer til feltutbygging blir anslått til 79,4 milliarder kroner i 2014. Det er 9,3 milliarder høyere enn anslått i 3. kvartal. Den sterke økningen fra forrige kvartal har ulike årsaker. I noen utbyggingsprosjekter forskyves aktivitet fra 2013 til 2014. I andre prosjekter forseres aktivitet, som tidligere er planlagt gjennomført i 2015, til 2014. Noen utbygginger har teknologiske utfordringer som øker utbyggingskostnadene. I noen prosjekter bidrar kostnadspress til å øke investeringene utover budsjetterte rammer. I tillegg er det kommet til et utbyggingsprosjekt siden forrige kvartal. Sammenlignet med anslaget for 2013, gitt i 4. kvartal 2012, er anslaget for 2014 hele 15,6 milliarder høyere. Det planlegges svært høy investeringsaktivitet på mange utbyggingsprosjekter til neste år og mange av disse vil nå sin investeringstopp i 2014. Prosjektene som hadde utbyggingsoppstart i fjor og i år, vil ha vesentlig høyere utbyggingsaktivitet i 2014 enn i år.
Lavere leteanslag
Investeringene til leting og konseptstudier i 2014 blir nå anslått til 30,9 milliarder kroner. Det er 1,9 milliarder lavere enn oppgitt i tellingen i 3. kvartal. Anslaget er 6,1 milliarder lavere enn tilsvarende tall for 2013, gitt i 4. kvartal 2012. Nedgangen er spesielt stor innen leteboring. Oljeselskapenes anslag indikerer et lavere antall borede undersøkelses- og avgrensningsbrønner i 2014 enn i år.
Nedjustert anslag for 2013
Investeringene til olje- og gassvirksomheten, inkludert rørtransport, blir nå anslått til 211,9 milliarder kroner for 2013. Dette er 0,9 milliarder kroner lavere enn oppgitt i forrige kvartal, og 31,3 milliarder høyere enn tilsvarende tall for 2012. Både anslagene for investeringene til letevirksomhet, feltutbygging, felt i drift og rørtransport øker sammenlignet med tilsvarende anslag for i fjor. Tallene for landvirksomhet viser derimot en nedgang.
Høy investeringsaktivitet i 3. kvartal
Mens de påløpte investeringene i 1. og 2. kvartal i år utgjorde henholdsvis 44,9 milliarder og 52,3 milliarder kroner, økte investeringene i 3. kvartal til 55,9 milliarder kroner. De påløpte investeringene i årets første tre kvartaler utgjør dermed 153,2 milliarder kroner. Realisering av det nåværende anslaget for 2013 forutsetter investeringer på 58,7 milliarder kroner i 4. kvartal.
Investeringsanslaget til felt samlet, det vil si feltutbygging og felt i drift, oppgis nå til å bli hele 169 milliarder kroner, 0,4 milliarder kroner lavere enn anslått i 3. kvartal. Sammenlignet med tilsvarende anslag for 2012, er anslaget for 2013 21,1 milliarder kroner høyere.
Leteinvesteringene blir nå anslått til 35,2 milliarder kroner i 2013. Det er 0,8 milliarder kroner lavere enn anslaget gitt i forrige kvartal, og 7,3 milliarder høyere enn tilsvarende anslag for 2012.
Opplysningene i undersøkelsen er hentet inn fra operatørene på norsk kontinentalsokkel i midten av november.