23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.
Annonse
Annonse

Brunvoll sitt ekspansive datterselskap Mar-El skal levere fremdriftsløsning til ny nullutslippsferge i Rogaland

Fergen bygges ved Oma Baatbyggeri for Rødne Fjord Cruise og skal settes i drift i Lysefjorden i 2026
Annonse

I en melding i dag opplyser Brunvoll at Mar-El er valgt som hovedleverandør av det elektriske fremdriftssystemet til en ny nullutslipps katamaranferge. 

Brunvoll Mar-El, som har hatt voldsom vekst i 2024 (se proffgrafikk under), har inngått kontrakt med Oma Baatbyggeri om leveranse av komplett fremdriftsløsning til en helelektrisk katamaranferge. Den skal brukes på strekningen Lauvvik–Lysebotn i regi av Kolombus AS, og oppstart er planlagt til juni 2026.

Annonse

Som hovedleverandør skal Brunvoll Mar-El sørge for både elektrisk fremdrift og systemkoordinering om bord.

 Leveransen inkluderer Triton Electric & Hybrid-systemet med propellkontroll (Triton CPP), styregirkontroll (Triton SG) og energistyring (Triton EMS), i tillegg til batterisystem, motorer, generatorer, omformere og ladeløsning for landstrøm.

Annonse

Den nye fergen får kapasitet til 97 passasjerer og 12 kjøretøy og skal kunne operere med nullutslipp i opptil 18 knop. Et 2,7 MW batterisystem sørger for fremdriften.

Følg Metal Supply på LinkedIn eller Facebook – du får nyhetene når de publiseres.

Annonse

Brunvoll Mar-El er et datterselskap i Brunvoll-konsernet og spesialiserer seg på elektriske og hybride fremdriftssystemer for maritim sektor. Selskapet holder til i Porsgrunn og leverer både teknologi og integrerte løsninger til fartøy innen passasjertrafikk, fiskeri og offshore.

Annonse

Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|