23948sdkhjf

Alu i fokus: Knallresultater for hightech maskineringsbedrift i Sunndalsøra

Metal Supplys liste over 55 flinkeste bedrifter i produksjon av metallvarer «avslører» også utrolig mange spennene bedrifter som har satset og får det til.

Protech AS i Sunndalsøra (ikke til forveksle med en navnebror i Drammen) ser definitivt ut til å være en av dem som har satset på "Industri 4.0" og lykkes.

Utviklingen har gått fra et underskudd i 2020 til stabil vekst og 30 millioner kroner i omsetning og 10 millioner kroner i resultat før skatt i 2024. Det gir en resultatgrad på godt over 30 prosent - og en tredjeplass på denne listen av resultatkometer.

Bedriften er ikke ny. Protech ble etablert i 1986, og ligger gunstig til rett ved det største smelteverket til Hydro Aluminium i Norge.

Protech satser på maskinering og robotsveising – og antagelig er følgende satsing svært delaktig i de fine resultatene siste tre år. De har:

«… montert fremtidens vedlikeholdslinje for anodehengerreparasjon. Produksjonslinja henter anodehengeren fra lagerstativ før vedlikeholdsoppdraget iverksettes. Åket er plukket opp av verdens største ABB-robot før den henges på conveyor linja for vedlikehold. Anodehengeren følger linja til den er ferdig reparert og plukkes ned av samme robot og legges på stativ klar for levering til kunde».

Du kan se video av den fullautomatiserte vedlikeholdslinjen for reparasjon av anodehengere her.

Protech har kunder ikke bare i aluminiumsindustrien, men også i shipping, offshore og maskinindustrien for større kjøretøy.

Selskapet eies 50 prosent av lokale Storvik Holding AS og 50 prosent av HMR Group AS. Sistnevnte er også en stor «lokal» aktør på Vestlandet.

Følg Metal Supply på LinkedIn eller Facebook – du får nyhetene samtidig som de publiseres

Kommenter artikkelen
Anbefalte artikler

Nyhetsbrev

Send til en kollega

0.047