23948sdkhjf

EUROFER: Trump-tollene rammer europeisk stålindustri hardt

De nye amerikanske tollsatsene på 50 prosent for stål har forverret situasjonen i det allerede svake europeiske stålmarkedet.

Det går fram av EUROFERs siste økonomi- og markedrapport for andre kvartal 2025.

EUROFER, som er den europeiske stålindustriforeningen, forventer nå at etterspørselen etter stål vil fortsette å falle i 2025 – for fjerde år på rad.

Bedring kun hvis den globale økonomien bedres

Tidligere prognoser spådde vekst, men nå ventes i stedet en nedgang i tilsynelatende stålkonsum på -0,9 prosent, etter -1,1 prosent i 2024. Også stålbrukende sektorer som bilindustri og bygg trekker ned, og en generell bedring er ikke ventet før tidligst i 2026 – og da kun dersom det globale økonomiske bildet bedres.

Import av stål holdt seg på rekordhøyt nivå i 2024, med en markedsandel på 27 prosent. Samtidig falt innenlands levering og produksjon ytterligere (-2 prosent i fjerde kvartal), mens importen økte med over 6 prosent. Tross en svak oppgang i stålkonsumet mot slutten av 2024 (+0,5 prosent i fjerde kvartal), ligger forbruket fortsatt langt under nivåene før pandemien.

- Hardt slag

– De nye amerikanske tollene er et hardt slag for et marked som allerede sliter, sier EUROFER-direktør Axel Eggert.

– Overkapasitet globalt, høye energipriser og geopolitisk uro gjør situasjonen uholdbar for europeiske produsenter. Mange må nå stenge ned produksjon, si opp ansatte og sette klimainvesteringer på pause.

EUROFER ber EU-kommisjonen om å vurdere akutte handelstiltak hvis forhandlingene med USA ikke gir resultater.

EUROFER

EUROFER (European Steel Association) er den europeiske stålindustriens interesseorganisasjon. Den ble grunnlagt i 1976 og representerer de største europeiske produsentene av stål – selskaper som står for omtrent 95 prosent av all stålproduksjon i EU.

KLIKK for alle artikler i Handelskrig.

Kommenter artikkelen
Anbefalte artikler

Nyhetsbrev

Send til en kollega

0.088