Nordic Steel-sjefen ny styreleder i den lokale næringsforeningen

Han overtar ledervervet etter Hanne N. Berentzen.
Odd Stangeland fra Flekkefjord Sparebank i Dalane er valgt til ny nestleder, mens Anne Siri Høiland fra Fjordkjøkken, Cecilie W. Melbye fra Smedvig og Maren Lædre Bjørdal fra Aker Solutions er nye i styret.
Vært styremedlem i to perioder
Børre Lobekk (37) har fra før av bak seg to perioder som styremedlem i Næringsforeningen. Lobekk er administrerende direktør i Nordic Steel AS, som de siste årene har tatt rollen som Norges ledende stålsenter. Nordic Steel har hatt høy lønnsomhet og sterk vekst de siste årene.
– Først og fremst må jeg takke for tilliten, for at valgkomiteen og Næringsforeningens generalforsamling ønsker å ha meg som leder. Jeg er stolt og glad for å få dette vervet i en av de mest fremtredende og viktige organisasjonene i regionen vår. Næringsforeningen i Stavanger-regionen er en sterk og viktig del av Rogaland, som bidrar til å utvikle samfunnet, deler kompetanse, og som er fremtidsrettet. Jeg har blitt godt kjent med Næringsforeningen gjennom flere år som styremedlem, og gleder meg enormt til å fortsette med et enda tettere samarbeid med hele organisasjonen, men ikke minst alle medlemmene, næringslivet og hele regionen, sier Børre Lobekk i en nyhetsmelding på næringsforeningens hjemmeside.
Brenner for det foreningen står for
Han fortsetter:
– Jeg har sagt ja til rollen fordi jeg brenner for alt det Næringsforeningen står for og jobber med, og er motivert til å bidra med det jeg kan. Jeg er opptatt av gode vilkår for næringslivet og for regionen. Jeg er opptatt av kompetanse, at vi må utvikle og engasjere fremtidens arbeidstakere, og at vi også har mange bein å stå på. Jeg mener også at det må bli lønnsomt å velge bærekraftig, vi må alle ta ansvar for mindre klimautslipp. Mangfold, likestilling, infrastrukturen i regionen og mye mer. Det er vanskelig å ikke bli engasjert av alt det gode arbeidet Næringsforeningen gjør for regionen. Heldigvis er alt dette også saker som Næringsforeningen er opptatt av, så jeg gleder meg skikkelig til å bli med videre, sier den ferske styrelederen.
Tar over for Hanne Berentzen
Lobekk tar over for Hanne N. Berentzen, som har vært styreleder i Næringsforeningen de siste fire årene – og dermed har sittet som leder så lenge vedtektene i organisasjonen tillater det. ´
– Næringsforeningen har en strålende administrasjon og en glimrende leder i Harald Minge, som styrer det daglige arbeidet. Harald og jeg skal nå jobbe enda tettere sammen, jeg vil bidra med min støtte og kompetanse der det er naturlig. Hanne Berentzen har gjort en flott jobb som styreleder de siste årene, så målet er å fortsette på det gode arbeidet som allerede blir gjort i Næringsforeningen. Kontinuitet er i så måte et nøkkelord, når vi tross alt snakker om regionsutvikling. Siden jeg også er styreleder i Næringsforeningen på Bryne, så håper jeg å bidra til å synliggjøre verdien av at næringslivet i regionen står enda mer samlet som én region, sier Lobekk.
37-åringen er klar for å jobbe for næringsutvikling i hele regionen.
– Jeg brenner for at vi ser hele regionen under ett, og samarbeider enda tettere. Det er kort avstand mellom kommunene våre, og vi kan med fordel jobbe enda tettere sammen. Vi har så mye kompetanse i denne regionen, fra Dalane i sør, til Jæren, Nord-Jæren og Ryfylke. Som en samlet region stiller vi sterkt, for å få arbeidsplasser, vekst og utdanningstilbud hit. Jeg gleder meg masse til å bli enda bedre kjent med alt vi kan i denne regionen, sier Lobekk.
– En tydelig stemme
Leder for valgkomiteen, Inger Johanne Stenberg, sier følgende om Lobekk:
– Børre Lobekk er en tydelig stemme for næringslivet, og har lenge vært en god representant for bedriftene på Jæren blant annet. Han har gjort en god jobb i styret til nå, og fremsto som en god kandidat på veien videre. Vi har en aktiv næringsforening, og det å få inn en klar og tydelig leder som kan sette kurs for aktiviteter og prioriteringer tror vi blir viktig, sier Stenberg avslutningsvis.