23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Eastern Pacific Shipping og Nysnø Klimainvesteringer investerer i Zinus

Det Singapore-baserte Eastern Pacific Shipping Ventures (EPS Ventures) og Nysnø Klimainvesteringer går sammen om å investere 50 millioner kroner i Zinus, en ledende aktør innen landstrøm og ladeløsninger for maritim sektor.

– De nye medeierne tilfører betydelig styrke til selskapet vårt, noe som gjør det mulig for oss å akselerere veksten og videreutvikle bærekraftige maritime teknologier, sier Endre Eidsvik, administrerende direktør i Zinus, i en pressemelding.

Denne rettede emisjonen på 50 millioner kroner sikrer EPS Ventures, investeringsarmen til Eastern Pacific Shipping (EPS), og Nysnø plass som aksjonærer i Zinus.

Vil sitte i styret

Begge investorene vil også ta sete i selskapets styre, noe som ytterligere forsterker deres bidrag til selskapet. De eksisterende aksjonærene – LOS Gruppen, Eviny Ventures og DSD – vil beholde sine aksjeposter og fortsette å støtte selskapets visjon og vekststrategi.

Banebrytende teknologi Zinus er anerkjent som en ledende utvikler og leverandør av innovative ladeløsninger og landstrømsystemer. Dette er teknologier som er avgjørende for å redusere karbonavtrykket i den maritime industrien. 

Skipene kan slå av motorene

Tilgang til landstrøm gjør det mulig for skip å slå av fossildrevne motorer under havneopphold, noe som reduserer CO₂-utslippene betydelig. Utvidelse av ladeinfrastrukturen støtter også bruken av hybride og helelektriske fartøy for transport av både last og passasjerer, med minimale eller ingen klimagassutslipp.

– Våre nye investorer tilfører nødvendig kapital og kompetanse for å drive innovasjon og vekst, samtidig som de deler vårt engasjement for å fremme landstrømløsninger i skipsfarten. Med deres omfattende maritime ekspertise og globale nettverk er vi godt posisjonert for å akselerere vår internasjonale ekspansjon. Allerede etablert i mer enn ti land med våre leveranser fortsetter vi å introdusere våre bærekraftige teknologier i nye markeder over hele verden, sier Endre Eidsvik, administrerende direktør i Zinus.

Flere ansatte

– Vi planlegger å rekruttere 15 nye ansatte i 2025, og utvide teamet fra 50 til 65 for å støtte og styrke denne veksten, legger Eidsvik til.

Ny investorgruppe som støtter vår misjon EPS, et av verdens største privateide shipping-selskaper, er dedikert til å fremme maritim innovasjon gjennom sin venturearm EPS Ventures, som investerer i transformative teknologier og bærekraftige løsninger. Nysnø investerer i selskaper med teknologi som reduserer klimagassutslipp.

- Å investere i Zinus er i tråd med vårt oppdrag om å støtte innovative løsninger som fremmer bærekraft i den maritime industrien. Landstrømløsninger er avgjørende for å redusere karbonavtrykket fra global skipsfart og Zinus har bevist at de er en ledende aktør på dette området. Vi er begeistret for å samarbeide med Zinus og Nysnø for å akselerere innføringen av teknologi som driver avkarboniseringen av den maritime sektoren, sier Gary Ong, investeringssjef i EPS Ventures.–

Innovative løsninger

- Med innovative teknologiløsninger adresserer Zinus en kritisk utfordring i skipsfarten, som står for 3 % av de globale utslippene. Norges styrke i maritim sektor gir en unik mulighet, og Zinus, med base på Bømlo, har oppnådd en fremtredende global posisjon. Vår investering søker å støtte deres internasjonale vekst og bidra til avkarbonisering av sektoren, sier Yvonne Silden Langlo, Senior Investment Manager i Nysnø.

– EPS Ventures’ og Nysnøs inntreden i Zinus er en kraftig anerkjennelse av teknologien vår og den viktige rollen den spiller i å avkarbonisere global skipsfart. Deres investering er både en sterk industriell og offentlig støtte til vår misjon: Å levere de mest innovative, effektive og brukervennlige løsningene for en elektrifisert verden, avslutter Endre Eidsvik, administrerende direktør i Zinus.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|