23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Knarvik Kyrkje – et landemerke

AK Mekaniske AS i Fredrikstad hadde en utfordrende jobb i forbindelse med byggingen av Knarvik Kyrkje. 100 tonn stål gikk med til byggingen.

I Knarvik, et lite tettsted i Lindås kommune i Hordaland, er et meget etterlengtet kirkebygg med et tydelig, høyreist kirketårn, 25 meter over bakken i ferd med å ta form. Dette skriver Staalbygg i sitt seneste nummer.

Bygget, med bredde 22,5 m og lengde 42 m, består av to plan.

Stålkonstruksjonene er produsert og montert av AK Mekaniske AS i Fredrikstad. Søyler er konstruert med profiler av HEB, IPE og HUP, bjelker av IPE, fagverk av HUP, gradrenner i oppsveisede profiler og bjelker av hatteprofiler for bæring av hulldekker. Det ble sveist på flattstål i overkant av fagverk og bjelker for anlegg av lettak. Totalt er det gått med 100 tonn stål. Hulldekkene, ca. 550 m2, er levert av Spenncon.

I følge Håkon Brendbekken i AK Mekaniske har det vært en omfattende detaljeringsjobb og tidkrevende produksjon og montering pga til dels komplekse knutepunkter.

Reiulf Ramstad Arkitekter har hatt stavkirkene som inspirasjon i forbindelse med tegningen av kirken.

Les mere

HER
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|