23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.

Innstramming for russiske fiskefartøy trer i kraft

Innstramningene som ble varslet 5. juli om begrensninger i oppholdstid for russiske fiskefartøy som gis adgang til havnene i Tromsø, Kirkenes og Båtsfjord, trer i kraft torsdag 1. august.

Formålet med innstrammingene er å redusere muligheten for fiskefartøy til å bruke adgangen til de tre havnene til uønsket eller ulovlig aktivitet, heter det i en pressemelding fra regjeringen.

Dette er endringene

Endringene 1. august innebærer følgende:

Russiske fiskefartøy kan bare gis adgang til en av de tre havnene for inntil fem virkedager, oppad begrenset til syv døgn. Virkedager er definert som mandag til fredag.

Når det gis adgang, må det ha gått minst tre døgn siden forrige opphold i havn på Fastlands-Norge.

Adgang kan bare gis for følgende kaier og terminaler

Tromsø: Kai 20, 21, 22, 23 og 38 i Breivika, Troms fryseterminal AS og Tromsø Mekaniske AS

Båtsfjord: Dampskipskaia, Nessekaia og Neptunbukta

Kirkenes: Industrikaia, Dypvannskaia, Hurtigrutekaia, Sentrumskaia, Kimek AS, Tschudi Bulk Terminals AS og Henriksen Shipping Service AS.

Mulig å søke unntak

Det er mulig å søke Utenriksdepartementet om unntak fra begrensningene på antall virkedager og døgn, men terskelen for unntak er høy. Unntak kan bare gis i særskilte tilfeller og departementet kan sette vilkår, heter det videre i pressemeldingen.

Kilde: Pressemelding fra regjeringen

BREAKING
{{ article.headline }}
0.089