Kværner på Stord skal skifte ut den gamle Goliat traverskran, som har vært et landemerke i Sunnhordland og en sentral brikke i byggingen av supertankere på 70-talet og plattformer de siste tiåra.
Etter et år med forberedelse, er det nå like før den nye kranen – som er vesentlig større og sterkere enn den gamle – kommer til Stord og skal reises på samme sted hvor Goliat står i dag.
Kranen blir installert henover sommeren og testløft skal etter planen skje i oktober/november. Den gamle kranen skal demonteres etter at ny er reist.
Den nye kranen vil ha en løftekapasitet på 800 tonn – mer enn dobbelt så mye som den gamle. Kranen er 153 meter bred – 28 meter bredere enn den gamle, og 115 meter høy, mot dagens 74 meter. Dette gjør kranen til en av de største traverskranene i Europa.
Den eksisterende kranen ble kjøpt brukt og kom til Stord i 1968. Kranen gjorde sitt første løft på den 220 000-tonns supertankeren T/T Kong Haakon VII 1. mars 1969.
Kranen er nå gammel og har blitt en avgrensende faktor for fullt ut å kunne utnytte potensialet i anlegget på Stord.