I Gamvik Kommune mener man det er naturgitte forhold for å bygge ut en havn med tilstrekkelig dybde som vil gjøre det trygt for skip og rigger å anløpe her, skriver avisen Finnmark.
Kommunen har derfor satt i gang en forstudie av det planlagte havneområde øst for Mehamn i Nordmannsetfjorden, som skal benyttes til å promotere stedet overfor offshorenæringen.
Oljeselskapet Conoco har allerede gjort funn av gass utenfor kysten, men det må gjøres funn av en viss størrelse før det kan bli aktuelt med en base her.
Stein Arild Olaussen i Gamvik Nordkyn Utvikling antyder en prislapp på rundt 300 millioner for bygging av en ny havn. Han mener en slik investering kan bli lønnsom hvis det blir gjort drivverdige funn i nærheten.
– Det koster 70.000 kroner timen å drifte et supplyfartøy, så det er store penger å spare hvis avstanden mellom felt og base kan kortes ned med flere timer, sier han til Finnmarken.