23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Kontakt oss for en bedriftsløsning.
Del siden
Sponsored content

AMADA lanserer 'BIG BED' ENSIS fiberlaser

AMADA lanserte nylig sin ENSIS-6225AJ fiberlaserskjæremaskin på det europeiske markedet.

Med evne til å prosessere en materialplate på 6,2 m x 2,5 m, er den nye maskinen tilgjengelig i 6, 9 og 12 kW varianter, med alle størrelser i stand til å skjære opptil 25 mm bløtt stål, rustfritt stål og aluminium. Mange nye og velprøvde AMADA-teknologier brukes for å gi høyeste nivå av skjæreytelse og for å gi kundene konkurransefortrinn.

Det å kunne behandle større plater, eller flere plater i et stort skjæreområde, fører til flere fordeler: Mer effektiv materialutnyttelse og høyere produksjonsfleksibilitet. Tidligere var AMADAs ENSIS fiberlasere tilgjengelig i varianter på 3x1,5 meter og 4x2 meter. Nå har serien blitt utvidet til å inkludere 6,2x2,5 meter.

Ved å bruke AMADAs velprøvde Variable Beam Control-teknologi, lansert i 2014, tilpasser ENSIS-6225AJ laserstrålemodusen automatisk (ikke bare brennpunktet og punktstørrelsen) til hver kombinasjon av materiale og tykkelse. Denne teknologien gjør det også mulig å endre strålemodus mellom piercing og skjæring, for å gi en stråleform med høy effekt-tetthet for piercing med høy hastighet, og deretter umiddelbart endre til den ideelle stråleformen for å gi skjæring av høy kvalitet og høy hastighet. Det betyr også at en enkelt linse kan brukes til å behandle alle materialer og tykkelser.

Flere nye funksjoner for laserintegreringssystem er også lagt til ENSIS-6225AJ, som først ble lansert på REGIUS-AJ, laser med fullt lineært drev i 2020. Disse gir mer autonom funksjonalitet, i stedet for å stole på at operatøren utfører visse kontroller.

i-Nozzle Checker sjekker automatisk dysetilstanden, og endrer den i forbindelse med standard 16-stasjons dyseveksler hvis skade oppdages, og fjerner dermed enhver subjektiv operatørbeslutning. Dette systemet inkluderer også automatisk justering mellom laserstråle og dyse, noe som reduserer oppstartstider og prosesseringsproblemer betydelig. i-Process Monitoring-systemet overvåker hele tiden skjære- og piercingprosessene og iverksetter utbedring om nødvendig, for å holde maskinen i produksjon av deler. Skjærelinse-beskyttelsesglass overvåkes av i-Optics Sensor, som varsler operatøren hvis beskyttelsesglasset må skiftes, for å unngå potensielle stopp.

Flere andre AMADA-teknologier leveres også som standard på ENSIS-6225AJ. For det første har AMADAs originale vannassisterte skjæresystem (WACS), brukt til å behandle tykt bløtt stål, blitt oppgradert for å tillate 2 forskjellige nivåer av assistanse, avhengig av delens geometri. WACS II kan gi større materialutnyttelse ved å la deler plasseres tettere sammen, forbedret kvalitet og evnen til å behandle svært tynne skjærespalter (for eksempel 3 mm i en 25 mm tykk bløtståldel) kan realiseres.

For det andre tillater AMADAs Clean Fast Cut-teknologi (CFC) nitrogenskjæring av bløtt stål og rustfritt stål ved skjærehastigheter opptil 90 % raskere enn konvensjonell nitrogenbehandling med hjelpegassforbruk på opptil 70% per meter. Disse faktorene gir lavere produksjonskostnad per del.

Trykkluftskjæring er en annen standardfunksjon på alle AMADA-lasere, som gjør at mange materialer og tykkelser kan behandles med svært reduserte kostnader sammenlignet med nitrogenskjæring. Generelt er skjærehastighetene de samme som med nitrogen og kan til og med resultere i litt bedre skjærekvalitet for mellomtykt bløtt stål.

Til slutt tillater Deep Etch-funksjonen sporbarhet til deler gjennom hele produksjonsprosessen, selv etter lakkering, belegg eller galvanisering, og oppnås i en enkelt passasje av laserstrålen.

Med hensyn til enkel betjening, har AMADAs AMNC 3i-styring et smarttelefonlignende grensesnitt med en stor berøringsskjerm, og mange ett-trykks operasjoner for å forenkle operatøroppgaver. En bemerkelsesverdig ny funksjon gir et løft for gjenværende skjæring takket være det valgfrie i-Camera Assisted System (i-CAS). Hvis en ny del må skjæres, f.eks. for å erstatte en som har blitt skadet under montering, kan maskinens i-CAS-kamera vise den valgte resten på AMNC 3i-styringen. Delen velges deretter fra biblioteket og kan plasseres, roteres, kopieres og så videre, før restskjæring starter. Rester kan plasseres hvor som helst på skjærebordet.

Ytterligere standardfunksjoner til ENSIS-6225AJ er 3 Y-akse transportører, som fjerner skrapet til maskinens langside, noe som muliggjør rask og praktisk fjerning av skrap; et prosesseringspunktkamera som gjør det veldig enkelt for operatøren å se nøyaktig hva som skjer ved skjæreområdet (ofte en vanskelig oppgave på en laser med stort skjærebord) og V-Monitor, som består av 2 kameraer (1 i kabinen og 1 over palleveksleren) som tillater fjernvisning av maskinens tilstand samt opptak av HD-video i tilfelle et problem, slik at fjerndiagnostikk kan utføres.

AMADAs V-fabrikksystem er tilgjengelig for ENSIS-6225AJ, slik at maskindata som produksjonsstatus, alarminformasjon og prosesshistorikk kan overvåkes, når som helst og hvor som helst, på en smartenhet.

For mer informasjon om ENSIS-6225AJ fiberlaserskjæremaskin, vennligst kontakt din lokale AMADA-representant eller besøk www.amada.eu

Amada Norway AS
Myrveien 12
1430 Ås
Norge
Org. nr.: NO933966674

Kontaktperson

PB
BREAKING
{{ article.headline }}
0.097